How Much Does Online Tutoring Cost in Your Country?
Select your country by clicking on it
PRICING FOR GULF COUNTRIES
- These prices apply to these Gulf countries (UAE, Saudi Arabia, Qatar). Prices are the same for UAE (AED), Saudi Arabia (SAR), and Qatar (QAR).
- These packages include English, Math, and Science.You can add extra subjects like Urdu,Arabic,Computer, Social Studies, etc. for an additional fee.
Grade 1 - 5
BASIC
3 days/ week
12 classes/ Month
300 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
STANDARD
4 days/ week
16 classes/ Month
400 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 4 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes/ Month
500 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 6 - 8
BASIC
3 days/ week
12 classes/ Month
400 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
STANDARD
4 days/ week
16 classes/ Month
450 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 4 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes/ Month
500 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 9 - 10
BASIC
3 days/ week
12 classes/ Month
400 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
STANDARD
4 days/ week
16 classes/ Month
500 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 4 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes/ Month
600 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 1.5 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 11 - 12
BASIC
3 days/ week
12 classes/ Month
500 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 2 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
STANDARD
4 days/ week
16 classes/ Month
550 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 2 Hour Class Each Day
- Any 4 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes/ Month
600 AED /Month
- One-to-One Live Session
- 2 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
PRICING FOR CANADA / AMERICA
- These prices apply to the USA (USD) and Canada (CAD).
- Each package includes English, Math, and Science.
- Additional subjects like Social Studies, Computer Science, and SAT/ACT prep can be added for an extra fee.
Grade 1 - 5
BASIC
2 days/ week
8 classes / month
$110 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 2 Weekdays
STANDARD
3 days/ week
12 classes / month
$140 /Month
- Average cost per lesson $11
- 1 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes / month
$200 /Month
- Average cost per lesson $10
- 1 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 6 - 8
BASIC
2 days/ week
8 classes / month
$120 /Month
- Average cost per lesson $15
- 1 Hour Class Each Day
- Any 2 Weekdays
STANDARD
3 days/ week
12 classes / month
$160 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes / month
$230 /Month
- Average cost per lesson $11
- 1 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 9 - 12
BASIC
2 days/ week
8 classes / month
$130 /Month
- Average cost per lesson $16
- 1 Hour Class Each Day
- Any 2 Weekdays
STANDARD
3 days/ week
12 classes / month
$180 /Month
- Average cost per lesson $15
- 1 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes / month
$280 /Month
- Average cost per lesson $14
- 1 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
PRICING FOR AUSTRALIA
- Each Australian curriculum package includes core subjects: English, Math, and Science.
- Additional subjects such as Humanities, Digital Technologies, and NAPLAN/Test Prep can be added for an extra fee.
Grade 1 - 5
BASIC
2 days/ week
8 classes / month
$110 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 2 Weekdays
STANDARD
3 days/ week
12 classes / month
$140 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes / month
$200 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 6 - 8
BASIC
2 days/ week
8 classes / month
$120 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 2 Weekdays
STANDARD
3 days/ week
12 classes / month
$160 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes / month
$230 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
Grade 9 - 12
BASIC
2 days/ week
8 classes / month
$130 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 2 Weekdays
STANDARD
3 days/ week
12 classes / month
$180 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 3 Weekdays
PREMIUM
5 days/ week
20 classes / month
$280 /Month
- Average cost per lesson $13
- 1 Hour Class Each Day
- Any 5 Weekdays
